W 2008 roku firma Balex Metal zaangażowała się w poszukiwania mające na celu rozwikłanie jednej z największych zagadek II wojny światowej. Była to Ekspedycja ORZEŁ BALEXMETAL. Miała ona na celu odnalezienie legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł i ustalenie miejsca spoczynku 63 bohaterskich marynarzy.
ORP Orzeł był najnowocześniejszą jednostką morską przedwojennej Polski. Jego budowa została w całości sfinansowana ze składek społecznych, co jest precedensem w dziejach światowej marynarki wojennej. ORP Orzeł znalazł się na ustach całego świata, kiedy po klęsce wrześniowej 1939 roku w brawurowej ucieczce przed niemiecką flotą przedostał się do Anglii, by kontynuować walkę. Podczas licznych patroli bojowych wsławił się między innymi zdemaskowaniem niemieckich planów inwazji na Norwegię. Okręt został uznany za zaginiony 11 czerwca 1940 roku. We wraku spoczywają ciała 63 polskich marynarzy. Tajemnica i okoliczności tego zdarzenia są do dzisiaj niewyjaśnione, a spekulacje dotyczące domniemanego miejsca i przyczyn tragedii stanowią temat badań wielu historyków.
Ekspedycja ORZEŁ BALEXMETAL wypłynęła z portu w Gdyni 27 lipca 2008r. Poszukiwania prowadzone były przez Morską Agencję Poszukiwawczą z pokładu IMORA, jednego z najnowocześniejszych tego typu statków w Europie. Podczas poszukiwań Ekspedycja natrafiła na szereg obiektów podwodnych, w tym wrak parowego statku handlowego z czasów II Wojny Światowej, który wpłynął na minę oraz wrak metalowego żaglowca. Miejsce spoczynku ORP Orzeł i jego bohaterskiej załogi nadal pozostaje nieznane. W ciągu dziesięciu dni badań dna morskiego członkowie MAP i Instytutu Morskiego przeszukali bardzo dokładnie przy pomocy sonarów, sondy i zdalnie sterowanego podwodnego robota, obszar o powierzchni 866 km2. Dla porównania powierzchnia Warszawy to 517 km2, a Berlina – największego miasta Niemiec – 890 km2. Po dwóch tygodniach rejsu, kilku-dziesięciogodzinnej walce ze sztormem na Morzu Północnym i przepłynięciu blisko 2500 mil morskich – załoga Ekspedycji ORZEŁ BALEXMETAL szczęśliwie wróciła do portu w Gdyni 12 sierpnia 2008r.
Patronat nad ekspedycją objęli m. in.: Prezydent Gdyni, TVP INFO, Polskie Radio EURO, Dziennik, portal onet.pl, magazyn Focus Historia, a także magazyny Nurkowanie i Nasze Morze. Wsparcia instytucjonalnego udzieliły Instytut Morski oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Wyprawa została sfinansowana w całości ze środków przekazanych przez firmę Balex Metal.
„Rokrocznie wspieramy różnorodne inicjatywy prospołeczne, charytatywne i kulturalne. W tym wypadku zjednoczyło nas nie tylko miejsce działania, ale również wspólnota wartości. Wspierając ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł chcieliśmy pomóc ocalić od zapomnienia historię o bohaterstwie, poświęceniu i patriotyzmie – jedną z najbardziej wzniosłych historii jakie znamy.” - powiedział Lech Baranowski, prezes Balex Metal -
„Ten cel został osiągnięty, mimo że Orzeł nie został odnaleziony. Ekspedycja przywróciła niezwykłą historię ORP Orzeł i jego załogi pamięci Polaków. Temat poruszył na nowo wiele osób i zwrócił uwagę licznych mediów. To bez wątpienia największy sukces Ekspedycji ORZEŁ BALEXMETAL.”