IMOROS 1

Statek pomiarowy IMOROS I

W czerwcu 2013 roku Instytut zakupił statek ratowniczy ZEFIR, który został wycofany ze służby w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Statek został zbudowany w 1967 roku i pełnił służbę na obszarze Południowego Bałtyku. Po zakupie został adoptowany do wykonywania nowych zadań.
Wykonano przebudowę części rufowej statku poprzez usunięcie urządzeń holowniczych oraz dodanie ramy typu A o udźwigu 1 tony, wykorzystywanej do pomiarów z użyciem holowanych urządzeń pomiarowych oraz do obsługi pław pomiarowych. W części rufowej zainstalowane zostały dwie windy: hydrograficzna od obsługi sonaru holowanego Edgetech 4200 i 4125, i wyciągowa do obsługi Subbottom Profilera, siatek bongo i innych.
Na obu burtach zamocowano systemy mocowań dla sondy wielowiązkowej (Seabat 7125) oraz pozycjonowania podwodnego. Całkowicie zmieniono wyposażenie nawigacyjne na najnowocześniejszy zintegrowany system nawigacyjny firmy FURUNO. Zainstalowano osprzęt komputerowy do wykonywania pomiarów w oparciu o system QINSy v8.1, oraz komputer pokładowy z zestawem monitorów.
Obecnie statek IMOROS I przeznaczony jest do wykonywania pomiarów hydrograficznych, geofizycznych, magnetometrycznych oraz biologicznych na otwartym morzu do odległości 20 mil morskich od brzegu.
Zdolny jest do wykonywania poboru prób biologicznych, chemicznych i geologicznych na przybrzeżnych wodach morskich.


Załoga liczy 4 osoby + 4 pomiarowców.